Proff
Proff

Glarmesterfirmaet J. Jensen & Søn A/S

CVR-nr76074518
AdresseFabriksvej 12B, 3000 Helsingør

Glarmesterfirmaet J. Jensen og Søn er grundlagt i 1910. Vi er kendt for vores store faglige ekspertise og for de orange vogne der ofte ses i det lokale miljø. Vores fagudlærte glarmestersvende servicerer kunder mange steder på Sjælland – dog hovedsageligt i vort lokalområde og de omkringliggende kommuner.

Virksomheden har 3 afdelinger: Glarmester J. Jensen & Søn A/S i Espergærde og Helsingør samt Hørsholm (Tidl. Kokkedals Glarmester / Guhle’s eftf.)
Vi har et stort lager og hurtige leveringstider, blandt andet af termoruder og spejle på specialmål. Mange daglige opgaver stiller stadig større krav til vores faglighed og fleksibilitet som håndværkere. Vi lægger vægt på at udføre arbejde af høj kvalitet, hvilket vores engagerede og faguddannede svende sørger for.

Som ekstra service har vi vores egen vagtordning.
Dette gør at vi altid kan hjælpe vores kunder i en akut situation – også uden for normal åbningstid. Med vore 3 afdelinger har vi et godt kendskab til lokalområdet og servicerer vore kunder, private som erhverv, med både værksted, indramning af billeder, udstilling og kontor.

Regnskab

Beløb i hele 1000

Bruttofortjeneste

Årets resultat

REGNSKABSPERIODE

2023-062022-062021-062020-062019-06
Startdato

01.07.2022

01.07.2021

01.07.2020

01.07.2019

01.07.2018

Sluttdato

30.06.2023

30.06.2022

30.06.2021

30.06.2020

30.06.2019

RESULTATREGNSKAB

2023-062022-062021-062020-062019-06
ValutakodeDKKDKKDKKDKKDKK
Nettoomsætning-----
Vareforbrug00000
Øvrige omkostninger-----
Bruttofortjeneste4.5856.5507.2396.1205.991
Personaleomkostninger-5.196-5.438-5.226-5.288-6.001
Afskrivninger-179-191-136-98-81
Kapacitetsomkostninger00000
Primært resultat-7909211.876733-91
Finansielle indtægter1417141111
Finansielle udgifter-16-21-19-20
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto00000
Finansielle poster netto-3-5-6811
Ordinært resultat-7929161.870741-80
Ekstraordinære poster00000
Resultat før skat-7929161.870741-80
Skat af årets resultat172-210-406-16813
Årets resultat-6207061.465573-67

BALANCEREGNSKAB

2023-062022-062021-062020-062019-06
ValutakodeDKKDKKDKKDKKDKK
Goodwill00000
Øvrige immaterielle anlægsaktiver00000
Immaterielle anlægsaktiver i alt00000
Grunde og bygninger00000
Andre anlæg og driftsmidler313491682205315
Øvrige materielle anlægsaktiver00000
Materielle anlægsaktiver i alt313491682205315
Kapitalandele2121212121
Langfristede tilgodehavender00000
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver121121121121121
Finansielle anlægsaktiver i alt142142142142142
Anlægsaktiver i alt455633824347457
Varebeholdninger650734649725830
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser1.4172.0832.0471.6111.295
Tilgodehavender hos nærtstående parter566911677511576
Andre tilgodehavender146068420
Værdipapirer00000
Likvide midler334471.8052.019269
Omsætningsaktiver i alt2.9604.2685.2815.0423.081
Status balance3.4154.9016.1055.3883.538
Selskabskapital565565565565565
Overført resultat9431.5631.5572.0621.489
Udbytte07001.40000
Øvrige reserver00000
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel1.5082.8283.5222.6272.054
Minoritetsinteressernes andel00000
Egenkapital i alt1.5082.8283.5222.6272.054
Udskudt skat00000
Hensættelse02638--
Langfristet gæld til realkreaditinstitutter00000
Langfristet gæld til banker00000
Langfristet gæld til nærtstående parter00000
Anden langfristet gæld004073290
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)00000
Langfristet gæld i alt4294154073290
Kortfristet gæld til nærtstående parter00000
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter00000
Kortfristet gæld til banker2310000
Selskabsskat22258151715875
Varekreditorer583330584490355
Anden gæld07211.0371.7831.054
Kortfristet gæld i alt1.4771.6322.1382.4321.484
Passiver i alt3.4154.9016.1055.3883.538

ANDET

2023-062022-062021-062020-062019-06
Antal ansatte1314131315
Kilde: Årsrapporter, CVR/Virk

Hent gratis årsrapporter

Glarmesterfirmaet J. Jensen & Søn A/S

CVR-nr 76074518

Årsrapport 01.07.2022 (PDF)

Periode: 01.07.2022 - 30.06.2023

Årsrapport 01.07.2021 (PDF)

Periode: 01.07.2021 - 30.06.2022

Årsrapport 01.07.2020 (PDF)

Periode: 01.07.2020 - 30.06.2021

Årsrapport 01.07.2019 (PDF)

Periode: 01.07.2019 - 30.06.2020

Årsrapport 01.07.2018 (PDF)

Periode: 01.07.2018 - 30.06.2019

Årsrapport 01.07.2017 (PDF)

Periode: 01.07.2017 - 30.06.2018

Kreditrapport

Glarmesterfirmaet J. Jensen & Søn A/S

CVR-nr: 76074518

99,- kr ex.moms

Virksomhedsrapport med kreditvurdering, kreditmaksimum, antal kreditdage, advarsler og stamdata.

Køb nuSe eksempelrapport

Proff™ i samarbejde med

Risika
Profile-7033048

Firmaets links


Certificeringer

Glarmesterlauget
Glarmesterlauget
Medlem af Glarmesterlaugets garanti​
Medlem af Glarmesterlaugets garanti​

Åbningstider

Mandag
8:00 - 16:00
Tirsdag
8:00 - 16:00
Onsdag
8:00 - 16:00
Torsdag
8:00 - 16:00
Fredag
8:00 - 13:00
Lørdag
Lukket
Søndag
Lukket

Åbningstider indramning: Mandag – torsdag: 8.00 – 15.30, Fredag: 8.00 – 12.00

Kreditrapport

Glarmesterfirmaet J. Jensen & Søn A/S

CVR-nr: 76074518

99,- kr ex.moms

Virksomhedsrapport med kreditvurdering, kreditmaksimum, antal kreditdage, advarsler og stamdata.

Køb nuSe eksempelrapport

Proff™ i samarbejde med

Risika

Vil du vide mere om hvad Proff™ kan tilbyde din virksomhed?

Ønsker du at blive Proff-kunde nu, eller vil du gerne høre mere om hvad vi kan gøre for din virksomhed? Ring os i dag på 89 87 51 12 eller udfyld formularen til højre, og lad os tage en uforpligtende snak.

Dine kontaktoplysninger